Cengiz Polat

Üye


1972 yılında Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Köklüce Köyü’nde doğan Cengiz Polat, ilk, orta ve lise öğrenimini babasının işi dolaysıyla sırasıyla Tokat/Niksar, Samsun/Bafra ve Manisa/Soma’da tamamlamıştır. 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Felsefe Bölümünden mezun olmuş, okul yıllarında bir yandan çeşitli STK’larda gönüllü faaliyetlerde yer alırken bir yandan da Medya sektöründe çalışmıştır. 1999 yılında Mezuniyetinin ardından ABD’ye giden ve New York Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret ve Finans, Hollywood Film Enstitüsü’nde de Film Yapımcılığı eğitimi alan Polat 2005 yılında Türkiye’ye dönmüştür. 

2005 yılında askerlik hizmetini tamamlayarak 2006 yılında TBMM’de milletvekili danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak memuriyet hayatına başlamış ve Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 5 yıl çalışmıştır. Ardından 1 yıl da yine Başbakanlık’ta dönemin Devlet Bakanı Faruk Çelik Bey’in danışmanı olarak çalışmıştır. 2010 yılında kurulan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) kurucu uzmanlarından olan Polat, aynı kurumda Kültürel ve Sosyal Rehberlik Koordinatörlüğü, Türkiye Mezunları Koordinatörlüğü  ve Medya ve Prodüksiyon Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Evli ve iki çocuk babası olan Cengiz Polat halen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda Türkiye Mezunları Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.