Mehmet Serdar Tufan

Üye (Y)


1986’da Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu. Sırasıyla Hacettepe Bilgisayar Mühendisliği, Polis Akademisi, ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nde eğitim hayatını sürdürdü.

2010 yılında önce Belçika’da NATO Karargâhı’nda, daha sonra SETA DC (Washington - ABD)’de özel eğitimlere katıldı. Bu eğitimlerde Türkiye - ABD ilişkileri, karşılaştırmalı tarih, uluslararası güvenlik ve think-tank kuruluşları konularında çalışmalarda bulundu. “ABD Think-Tank Kanunu ve Türk Dernekler Mevzuatı’nın toplumun karar alma mekanizmalarına katılımı yönünden karşılaştırmalı analizi” başlıklı bir makale yazdı. Ayrıca 2012 yılında ABD – Atlantic Council’in düzenlediği bir değişim programı olan Young Turkey Young America programına katıldı. Hacettepe Öğrenci Konseyi, Hacettepe Bilgisayar ve Ekonomi Kulüpleri ve birçok sivil toplum kuruluşunda üst düzey görevlerde bulunmuş, halen Hayal Ortakları Derneği (YGA), Gençlik Araştırmaları Derneği, Birleşmiş Siviller Derneği, Sanayi ve Teknoloji Derneği’nde sivil toplum çalışmalarına devam etmektedir.

2009-2012 arası milletvekili danışmanlığı yaptı. 2012-2014 arası Sibernova adlı yazılım şirketini kurdu ve birçok proje yürüttü. 2014 yılında girdiği KPSS sınavında on iki adet puan türünde Türkiye 1.si oldu. 25 Aralık 2014’te Sanayi ve Teknoloji Uzman Yardımcılığı’nı kazandı. 2015-2016 arası Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK’ın danışmanlığı görevinde bulundu. 2016’da Başbakanlık Uzmanlığı’na geçti. Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nde ağırlıkla enerji güvenliği ve siber güvenlik konularıyla ilgilendi. 2016 – 2018 arası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Berat ALBAYRAK’ın Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevini yaptı. 2018 sonu itibariyle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nde görevini sürdürmektedir.

Profesyonel çalışma yetkinliği düzeyinde İngilizce bilmektedir.