Zekiye DEMİR

Başkan Yardımcısı


1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Başörtüsü nedeniyle elliyi aşkın soruşturma geçirecek, 3 defa dönem uzaklaştırması, 1 defa final dönemine denk getirilen bir aylık uzatma cezası alarak bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Kamu Yönetimi ve Siyaset Biliminde 1997’de yüksek lisansını (Kırıkkale Üniversitesi), 2002’de doktorasını tamamladı (Sakarya Üniversitesi). 2010’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 2015 yılında ise İlahiyat (Din Sosyolojisi) bilim alanında Doçent unvanı aldı.

Kırıkkale Üniversitesinde Araştırma Görevlisi, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir şirkette müfettiş, Diyanet İşleri Başkanlığında uzman olarak çalıştı. Şimdi Ankara Yıldırım Beyazıt üniversitesinde öğretim üyesi olarak hizmet etmektedir.

Yurtiçinde ve yurtdışında kadın ve aile konularında çok sayıda konferanslar verdi.

Kadın, siyaset, dindarlık eksenli Türkçe ve İngilizce makaleleri yayınlandı. Bir Başörtüsü Günlüğü: ODTÜ Anıları, Modern ve Postmodern Feminizm, Aile Huzuru, Almanya’da Yaşayan Türk Kadınları: Durumları, Sorunları, Din ve Diyanet Algıları, Türkiye’de Kadın ve Siyaset, Soru ve Cevaplarla Aile Hayatı (ed.), “İş”te Kadın. Çalışma Hayatında Kadın ve Dindarlık, ODTÜ, Hocam. Hayatlar, Hayaller, Hatıralar (ed.) adlı kitapları yayınlandı.

Evli ve 1991 doğumlu bir erkek, 1992 ve 1993 doğumlu iki kız annesidir.